کتاب | علوم انسانی | روانشناسی | خودیاری | سواد عاطفی و عشق
سواد عاطفی و عشق شابک: 9789642732685 272 صفحه 321 گرم قطع: رقعی نوع جلد: شوميز تیراژ: 500 سواد عاطفی کلود استینر حمیدرضا بلوچ علوم انسانی روانشناسی خودیاری

637,500 ریال 850,000 ریال

ناشر: شباهنگ

چاپ هفتم

کتاب «سواد عاطفی و عشق» نوشته «کلود استینر»
Emotional literacy and love
کتاب «سواد عاطفی و عشق» نوشته «کلود استینر» در زمینه خودیاری است. استینر در کتاب «سواد عاطفی و عشق» به موضوع هوش عاطفی و اهمیت آن می‌پردازد. او هوش عاطفی را مورد توجه و علاقه انسان‌ها در زندگی‌شان ذکر می‌کند. در واقع استینر می‌خواهد بیان کند با سواد عاطفی و دوست داشتن خود و دیگران می‌توان کیفیت زندگی را بهبود بخشید. شاید کمی سخت به نظر برسد، اما اسینر با کنار هم قرار دادن مواردی از زندگی همه انسان‌ها و تربیت آنها چند اصل را معرفی می‌کند.
هفت اصل او در کتاب به سادگی بیان می‌شوند و خواننده در همان ابتدا با آن آشنا می‌شود. او از خواننده می‌خواهد این اصول را با توجه به تمریناتی در زندگی خود استفاده کند تا نتیجه بهتری حاصل شود. کلود استینر در قسمتی از مقدمه کتاب می‌گوید: «قدرت به طور کلی همان اندیشه کنترل است. یعنی توانایی کنترل مردم یا پول یا هر دو. برای مثال، وقتی که می‌خواهیم به شخص قدرتمندی فکر کنیم معمولا یک سرمایه‌دار بزرگ صنعتی یک سیاستمدار حاذق، یا یک ورزشکار بسیار معروف را در نظر می‌آوریم که درآمد میلیونی دارد و از نظر عاطفی، آدمی سرد و بی‌اعتناست.» او در ادامه بیان می‌کند آموزش خانواده به ما از خصوصیات افراد اینطور بوده و ما یاد گرفته‌ایم افراد سرشناس و پولدار را به خاطر آوریم. سپس توضیح می‌دهد که قدرت شخصی بستگی به روابط راحت بین عواطف و احساسات خودمان است. پس بهتر است سواد عاطفی را یاد بگیریم تا دچار اشتباه نشویم.
کتاب «سواد عاطفی و عشق» برای علاقه‌مندان به کتاب‌های انگیزشی و خودیاری مناسب است.

درباره کتاب «سواد عاطفی و عشق»
کتاب دارای سه بخش است که به فصل‌های کوچک‌تری تقسیم شده است. نویسنده در مقدمه توضیح می‌دهد که چرا به موضوع کتاب علاقه‌مند شده و آن را نوشته است. هر یک از فصل‌ها درباره بخشی از احساسات افراد و دیدگاه آنها به مسائل صحبت می‌کند. سواد عاطفی چیست؟ آگاهی بر احساسات و عواطف یادگیری سواد عاطفی در بخش اول کتاب توضیح داده می‌شوند. گشودن پنجره قلب، بررسی چشم‌انداز عاطفی، اشتباهاتی که مرتکب می‌شویم و علل بروز آنها، عناوین فصل‌های بخش دوم هستند. در بخش سوم و پایانی هم موضوعاتی مانند ازدواج، بزرگ کردن بچه‌ها، روابط در محیط کار و سربازان سواد عاطفی برای خواننده بیان می‌شود. او توضیح می‌دهد که تمریناتی در کتاب برای شما وجود دارد. این تمرینات ظرفیت شما را برای دوست داشتن خود و دیگران بالا می‌برد. او مورد دیگری هم به دوست داشتن اضافه می‌کند و آن تقویت صداقت و درستکاری است. از دیگر مواردی که نویسنده برای خواننده مهم می‌داند بیداری احساسات و ابراز علاقه و محبت به دیگران است. همه این موارد در کتاب «سواد عاطفی و عشق» با زبانی ساده برای خوانندگان توضیح داده می‌شود. در بخش پایانی نویسنده سعی می‌کند موارد کاربردی را برای آموزش فرزندان بیان کند تا والدین از سنین کودکی بتوانند زندگی کودک خود را بهبود بخشند و او را با مهر و عاطفه آشنا کنند.
در بخشی از کتاب «سواد عاطفی و عشق» می‌خوانیم:
«آدم‌ها در روابط خود با دیگران دچار خطاهای کوچک و بزرگ می‌شوند. وقتی که اشتباه می‌کنید باید عذرخواهی کنید و مسئولیت خطایی را که مرتکب شده‌اید بپذیرید. همچنین باید از طرف مقابل دلجویی کنید و رفتار خود را تصحیح کنید و دوباره مرتکب آن خطا نشوید. اما این حرف‌ها گفتنش خیلی ساده‌تر از انجام دادنش است. عده بسیار کمی از مردم به آن درجه از مهارت عاطفی رسیده‌اند که بابت خطاهای خود صمیمانه عذرخواهی کنند و به دفاع بیهوده از خود نپردازند. شاید این ساده‌تر به نظر برسد که از قید عذرخواهی بگذریم و از تکرار خطا اجتناب کنیم.» «این موضوع که در زندگی عاطفی انسان‌ها، عشق نقش محوری دارد یک نتیجه‌گیری خام و شتابزده نیست. ژوزف لود در کتاب معتبر «مغز عاطفی، ارکان اسرارآمیز زندگی عاطفی»، حتی یکبار کلمه عاطفی عشق را نمی‌آورد، در حالی که بیش از هفتاد و پنج بار کلمه ترس را ذکر می‌کند.»

درباره نویسنده کتاب «سواد عاطفی و عشق»
کلود استینر روان درمانگر و نویسنده آمریکایی است. او سال 1935 در فرانسه به دنیا آمد اما سال 1939 وقتی حملات نازی‌ها شدت گرفت خانواده‌ استینر به مکزیک مهاجرت کردند. استینر سال 1952 به آمریکا رفت و در رشته مهندسی درس خواند. پس از مدتی او با «اریک برن» روانپزشک ملاقات کرد. کلود استینر پس از آشنایی و ملاقات با برن پیرو نظریات او شد تا جایی‌که به تحصیل در رشته روانشناسی پرداخت. او مدرک دکترای خود را در رشته روانشناسی بالینی از دانشگاه میشیگان سال 1965 دریافت کرد. نوشته‌ها و کتاب‌های استینر بیشتر بر موضوعاتی مانند اعتیاد به الکل، دانش عاطفی و بازی‌های قدرت میان فردی است.
کلود استینر در سن 82 سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

درباره ترجمه فارسی کتاب «سواد عاطفی و عشق»
کتاب «سواد عاطفی و عشق» توسط «حمیدرضا بلوچ» به فارسی برگردانده شده است. ترجمه بلوچ از سوی انتشارات شباهنگ برای علاقه‌مندان منتشر شده است.

رتبه کتاب «سواد عاطفی و عشق» در گودریدز: 4.2 از 5.

ادامه keyboard_arrow_down

از همین مترجم