کتاب | علوم انسانی | تاریخ | تاریخ ایران | روس ها در ایران
روس ها در ایران شابک: 9786002535948 494 صفحه 640 گرم قطع: رقعی نوع جلد: گالينگور تیراژ: 1100 ایران رودی متی یلنا آندری یوا محمد آقاجری علوم انسانی تاریخ تاریخ ایران

742,500 ریال 990,000 ریال

ناشر: کتاب پارسه

چاپ یکم

روس‌ها در ایران: دیپلماسی و قدرت در ایران، از آغاز دوره قاجار تا پایان جنگ جهانی دوم
مجموعه مقالاتی به قلم چندین تاریخ‌پژوه و گردآمده به ویراستاری رودی متی و یلنا آندری‌یوا، درباره روابط روسیه و ایران، از قرن نوزدهم تا نیمه قرن بیستم. در مقالات کتاب «روس‌ها در ایران: دیپلماسی و قدرت در ایران، از آغاز دوره قاجار تا پایان جنگ جهانی دوم» نوع حضور روسیه در ایران و درگیری‌اش در این کشور، در فاصله سالهای 1800 تا 1950 (1178 تا 1330)، از جنبه‌های گوناگون و با در نظر داشتنِ پیچیدگی‌هایی که در مناسبات روسیه و ایران و مداخلات روسیه در این کشور وجود داشته، مورد بررسی قرار گرفته است. این کتاب، چنانکه رودی متی در مقدمه آن اشاره کرده، «مبتنی بر این نظر است که درگیری تاریخی روسیه در ایران، فراگیر و دیرپای و به همان سان، کم‌شناخته و اغلب، بدشناخته‌شده نیز است.»
در این کتاب روابط روسیه در ایران نه فقط در سطح مناسبات دیپلماتیکِ رده‌بالا و روابط مقامات عالی سیاسی، بلکه در سطوح دیگر نیز بررسی شده و تأثیر و نقش شهروندان و مقامات غیرحکومتی در این روابط نیز مورد توجه قرار گرفته است.
مقالات کتاب در چهار بخش تنظیم شده‌اند که عبارتند از: «جنگ و دیپلماسی: سده نوزدهم»، «هوشمندی و نفوذ: آغاز سده بیستم»، «افسران و خاورشناسان: نیمه نخست سده بیستم»، «آرمان و اشغالگری: دهه 1310 و 1320».
کتاب «روس‌ها در ایران: دیپلماسی و قدرت در ایران، از آغاز دوره قاجار تا پایان جنگ جهانی دوم» با ترجمه محمد آقاجری در بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

ادامه keyboard_arrow_down

از همین نویسنده
از همین مترجم