کتاب | علوم انسانی | ادبیات | داستان ایرانی | تختخواب دیگران
تختخواب دیگران شابک: 9786008968474 384 صفحه 400 گرم قطع: رقعی نوع جلد: شوميز تیراژ: 1000 تختخواب دیگران آیدا مرادی آهنی علوم انسانی ادبیات داستان ایرانی

1,237,500 ریال 1,650,000 ریال

ناشر: کتاب سده

چاپ ششم

کتاب «تختخواب دیگران»، نوشتۀ آیدا مرادی آهنی
کتاب «تختواب دیگران»، نوشتۀ آیدا مرادی آهنی، جستارهایی است در باب سفر و معنا و مفهوم آن. آیدا مرادی آهنی در «تختخواب دیگران» هم از سفرهای خود به نقاط مختلف جهان نوشته است و هم از مفهوم سفر و موقعیت انسان به عنوان مسافر و هم از تأملات و احساساتی که به نحوی با سفر گره خورده‌اند یا بر اثر سفر برانگیخته شده‌اند. «تختخواب دیگران» در واقع نوعی تجربۀ درونی و ذهنی سفر است و نوعی پیوند میان مشاهده و تأمل در موضوع مشاهده، همراه با رؤیاهایی که با واقعیت می‌آمیزند و بُعدی خیال‌گونه به شرح واقعیت بیرونی می‌دهند. در کتاب «تختخواب دیگران» همراه نویسنده به درون و بیرون مکان‌ها سفر می‌کنیم، به عالم سینما و نقاشی و ادبیات می‌رویم، درون خود و درون روابط آدمیان را می‌کاویم، بر کشتی می‌نشینیم و بر آب‌ها سفر می‌کنیم و مناظری را به تماشا می‌نشینیم که گاه با کلمات تصویر شده‌اند و گاه خودِ تصویر بیانگر کلمات است. کتاب با تصویرها و نقاشی‌هایی همراه است که کامل‌کننده متنِ مکتوب و مرتبط با آن هستند.
راوی «تختخواب دیگران» نه فقط در مکان‌ها که در افکار و نوشته‌ها و آثار هنری نیز پرسه می‌زند و با ربط دادن چیزهای مختلف به یکدیگر می‌کوشد به کُنهِ موقعیتی که در آن هست و کُنهِ آنچه در کتاب از آن سخن می‌رود راه یابد. از همین رو کتاب به محل تلاقی خاطره و سفرنامه و مقاله و قصه و رؤیا و واقعیت و کلمه و تصویر بدل می‌شود و این تلاقی و پیوندِ شیوه‌های متنوع بیان ماحصل آزادی عملی است که جستارنویسی برای نویسنده فراهم می‌کند.

مروری بر کتاب «تختخواب دیگران»
کتاب «تختخواب دیگران» نه فقط شرح سفر، که شرحِ چیستی سفر نیز هست و شرح آشنایی‌ها و بیگانگی‌ها و احساسات متضادی که آدم در حین سفر و پرسه در شهرها و مکان‌ها احساس می‌کند. آیدا مرادی آهنی در جستارهای کتاب «تختخواب دیگران»، از خلال شرح سفر به نقاط مختلف دنیا و سیاحت در آب‌ها و خشکی‌ها، از خود و از دیگران و از روابط میان آدم‌ها و پیوند آدم‌ها و شهرها نوشته است و از موقعیت انسان در مقام مسافری که از سرزمین خود به سرزمین یا سرزمین‌هایی دیگر سفر می‌کند. او در این کتاب گویی می‌خواهد نشان بدهد که آدمی در سفر چه می‌جوید و چه به دست می‌آورد و بین مبداء و مقصد چه یگانگی‌ها و بیگانگی‌هایی را می‌جوید و چه می‌یابد. سفر در کتاب «تختخواب دیگران» همچنین سفری به عالم ادبیات و سینما و نقاشی است و تلاش برای درک جهان و آدمیان و مفاهیم گوناگون مطرح شده در کتاب، از خلال آثار ادبی و هنری و آنچه نویسندگان و هنرمندان مشهور دیده و شناخته و درک و بیان کرده‌اند. این‌گونه است که در کتاب پای هرمان ملویل و جک لندن، پای شخصیت‌های داستانی بزرگ و معروف و محبوبی چون دن‌کیشوت و پرنس میشکین و پای سینمای موج نو و ژان لوک گدار نیز به میان می‌آید.
نویسنده در «تختخواب دیگران» از چرایی سفر می‌نویسد و همچنین از سفرنامه‌ها و مشاهدات و خاطرات و احساسات ایرانیانِ دیگر از سفر. از این رهگذار است که گریز می‌زند به آنچه نویسندگان و شاعران و هنرمندانی چون براهنی و آل احمد و سهراب سپهری و... از سفر دیده‌اند و درک و بیان کرده‌اند. بنابراین «تختخواب دیگران» سفری به سفرنامه‌ها و خاطرات دیگران و گشت‌وگذاری در این سفرنامه‌ها و خاطرات هم هست.
در بخشی از این کتاب می‌خوانید: «ما در عمق شهرهای غریب پیِ شهر خودمان می‌گردیم. دنبال نشانه‌ای آشنا که هم به آن شهر نزدیک شویم و هم خود را به آن نزدیک کنیم. مانند یافتن تفاهمی با غریبه‌ای دوست‌داشتنی. آناییز نین در رفتار سرد نیویورکی‌ها دنبال خوی معاشرتی پاریسی بود. همان‌قدر که شبیه نبودن قاهره به تهران براهنی را سر ذوق آورد، نیافتن پرنده‌های امیرآباد در نیویورک سپهری را سخت آزرد. این‌جور موقع‌ها، گاه با آن چیزهایی که در مکان جدید دلکش – هرچند غریب - می‌یابیم یکدل می‌شویم، بلکه گشایشی شود. گاهی حتی ممکن است به‌عمد به لهجه‌ی آدم‌هایش حرف بزنیم. کمی حرکتمان توریستی است اگر ساری هندی بپوشیم اما نزدیک‌ترمان می‌کند. سپهری از پس ابرهای دلتنگی برای شهر خودش گاهی آفتاب امید را در این همسویی‌ها می‌دید.»
کتاب «تختخواب دیگران» در انتشارات کتاب سده منتشر شده است.

درباره آیدا مرادی آهنی، نویسنده کتاب «تختخواب دیگران»
آیدا مرادی آهنی، متولد 1362 در تهران، داستان‌نویس و مدرس داستان، منتقد ادبی و سینمایی، جستارنویس و مترجم ایرانی و فارغ‌التحصیل کارشناسی برق – الکترونیک از دانشگاه آزاد تهران مرکز است. آثار داستانی آیدا مرادی آهنی عبارتند از: مجموعه داستان «پونز روی دم گربه» و دو رمان به نام‌های «گُلف روی باروت» و «شهرهای گمشده». رمان «شهرهای گمشده»ی او جایزه کتاب سال شهید غنی‌پور را دریافت کرده است.
آیدا مرادی آهنی همچنین دو کتاب «سه‌گانۀ سه‌رنگ» و «بچه‌های واگنی» را به فارسی ترجمه کرده است.
نقدهای ادبی و سینمایی آیدا مرادی آهنی در روزنامه‌ها و مجلاتی چون «اعتماد»، «فرهیختگان»، «کرگدن»، «تجربه» و... منتشر شده است. او همچنین روایت‌هایی داستانی برای مجلۀ «روایت» نوشته است.
بر اساس داستانی کوتاه از او با عنوان «زنی پوشیده با گردنبند»، از مجموعه داستان «پونز روی دم گربه»، فیلمی کوتاه به همین نام و به کارگردانی ابراهیم ایرج‌زاد ساخته شده است.

ادامه keyboard_arrow_down