کتاب | علوم انسانی | روانشناسی | روان کاوی | دگردیسی های روان و نمادهایش
دگردیسی های روان و نمادهایش شابک: 9786002537447 736 صفحه 1080 گرم قطع: وزيری نوع جلد: گالينگور تیراژ: 1100 دگردیسی روان نمادهایش کارل گوستاو یونگ جلال ستاری علوم انسانی روانشناسی روان کاوی

2,242,500 ریال 2,990,000 ریال

ناشر: کتاب پارسه

چاپ یکم

کتاب «دگردیسی‌های روان و نمادهایش» اثر کارل گوستاو یونگ
کندوکاو در پیش نشانه‌های موردی از بیماری اسکیزوفرنی
Metamorphoses de l`^ame et ses symbols:analyse des prodromes d`une schizophre`nie,1978.
کتاب «دگردیسی‌های روان و نمادهایش» اثر کارل گوستاو یونگ به بررسی عمیق سرگذشت عقل در تخیلات زن جوانی به نام میلر می‌پردازد. یونگ در کتاب حاضر آشفتگی‌های اسکیزوفرنی دوشیزه میلر را مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد. نویسنده در تحلیل و نظریه‌هایش مضامین اساطیری را بیان می‌کند به طوریکه معنای روان‌شناختی‌شان قابل درک شود.
کتاب «دگردیسی‌های روان و نمادهایش»
کتاب حاضر با پرداختن به اسکیزوفرنی دوشیزه میلر به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول شامل «مقدمه»، «دو صورت فکر»، «خیال‌پردازی‌های دوشیزه میلر: یادآوری گذشته»، «ستایش پروردگار»، «نغمۀ پروانه» است. در بخش دوم نیز پس از پیشگفتار مباحثی چون «مفهوم لیبدو»، «دگردیسی‌های لیبیدو»، «خاستگاه قهرمان»، «نمادهای مادر و نوزایی»، «بیکار برای رهیدن از مادر»، «دو مادر» و «قربانی» مورد بررسی قرار می‌گیرند. گوستاو یونگ در این راستا تولیدات ذهنی، وضعیت روانی، رفتارهای آگاهانه و ناخودآگاهانه را که به شناخت اختلال روانی در انسان کمک می‌کند را مورد تحلیل قرار می‌دهد.
در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
ماده‌ای که با آن می‌اندیشیم، زبان و مفهوم کلامی است که همواره همچون یک پل هدفش برقراری ارتباط (و ابلاغ معنی) است. مادام‌که اندیشۀ ما هدایت می‌شود، برای دیگری می‌اندیشیم و با دیگری سخن می‌گوییم. در اصل، زبان، نظامی از اصوات هیجانی و تقلیدی است که وحشت و بیم و خشم و عشق و غیره را می‌رساند؛ یا اصواتی است که صداهای برخاسته از عناصر، زمزمه یا نغمۀ جویبار، غرش رعد، نالۀ باد، آوای وحش و غیره را به عینه تجدید و تکرار می‌کند؛ یا به فرجام، اصواتی است که ترکیب و آمیزه‌ای از صداهای شنیده شده و واکنش عاطفی در قبال آن‌ها را بیان می‌دارد. حتی در زبان‌های کمابیش جدید، بازماندۀ نام آواها به حد وفور وجود دارند، مثلا اصواتی که حرکات آب را مجسم می‌کنند.
بنابراین زبان در اصالت و بالذات چیزی جز دستگاه علامات و یا «نماد»هایی که مبین حوادث واقعی و یا طنین‌شان در روان آدمی‌اند، نیست. پس باید نظر آناتول فرانس را تصدیق کرد آنجا که می‌گوید:
اندیشیدن چیست؟ و چگونه می‌اندیشند؟ ما با واژه‌ها می‌اندیشیم، تنها این امر، حسی است و به طبیعت بازمی‌گردد. به این نکته توجه کنید که فیلسوف مابعدالطبیعه، تنها وسیله‌ای که برای ساختن نظام جهان در اختیار دارد، فریاد کمال یافتۀ یوزپلنگان و سگان است. چیزی که وی تأملات نظری عمیق و روش استعلایی می‌نامدش، عبارت است از سرهم کردن دلخواهانۀ آواهایی که گرسنگی و ترس و عشق را در جنگل‌های بدوی، به فریاد افاده می‌کرده‌اند.
درباره نویسنده کتاب «دگردیسی‌های روان و نمادهایش»
کارل گوستاو یونگ به آلمانی Carl Gustav Jung فیلسوف و روانپزشک سوئیسی بود که در سال 1875 به دنیا آمد. او تنها پسرِ یک کشیش پروتستان انجیلی اصلاح‌طلب سوئیسی بود و خانواده‌ای مذهبی داشت. او در روستایی به مدرسه می‌رفت که از نظر هوشی بسیار بالاتر از همکلاسی‌هایش بود. در سن دوازده‌سالگی یونگ به دلیل بیماری صرع از رفتن به مدرسه خودداری کرد. اما کم‌کم از این حالت درآمد و به مردی ورزشکار و خوش سیما تبدیل شد. ظاهر فیزیکی او همراه با خنده‌های شاد و عشق به زندگی، بسیاری از زنان را متوجه خود می‌کرد. او در جوانی به علم و فلسفه روی آورد اما به دلیل فقر خانوادگی او نمی‌توانست در دانشگاه‌های دور درس بخواند. یونگ در دانشگاه بازل در رشته پزشکی با بورسیه درس خواند. با اینکه علاقۀ اصلی او رشته باستان‌شناسی بود اما دانشگاه بازل این رشته را نداشت. بنابراین یونگ همان رشته پزشکی را خواند. یونگ به عضویت انجمن مناظرات دانشگاه درآمد. سپس او متوجه رشته روان‌پزشکی شد. البته در آن زمان روان‌پزشکی اعتبار چندانی نداشت، اما انتخاب خوبی برای یونگ بود زیرا به او فرصت داد تا دربارۀ جنبه‌های مختلف حیات مطالعه کند.
یونگ عاشق طبیعت، تنهایی و ارتباط روحی عمیق با موجودات زنده بود. او زمان بسیاری را برای نوشتن و تفکر و اندیشه‌های ژرف صرف می‌کرد، همچنین از پیام‌هایی حرف می‌زد که از طبیعت می‌گیرد.
سال 1909 یونگ سرگشته بود و در همان زمان نیز به طرز شدیدی به مطالعۀ اسطوره‌ها پرداخت. یونگ پس از جدایی از فروید آسیب گذر از بحران میانسالی را تجربه کرد. او به بن‌بست رسیده بود و دوستان و همکارانش نیز تنهایش گذاشته بودند. از کتاب‌های علمی بیزار شد و موقعیتش را در دانشگاه از دست داد. پس از گذر از این دوران او با کشف ناخودآگاه خویش توانست روان‌شناسی تحلیلی را بنیان‌گذاری کند.
از مهم‌ترین آثار یونگ می‌توان به کتاب «انسان و سمبل‌هایش» اشاره کرد.
کارل گوستاو یونگ سال 1961 در سن 85 سالگی چشم از جهان فروبست.
درباره ترجمه فارسی کتاب «دگردیسی‌های روان و نمادهایش»
کتاب «دگردیسی‌های روان و نمادهایش» با عنوان فرعی «کندوکاو در پیش نشانه‌های موردی از بیماری اسکیزوفرنی» را جلال ستاری برای علاقه‌مندان حوزۀ روانشناسی تحلیلی و دوستداران اسطوره‌ها به فارسی برگردانده است. چاپ و نشر کتاب را بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه به عهده داشته است.
رتبه کتاب «دگردیسی‌های روان و نمادهایش» در گودریدز: 4 از 5

ادامه keyboard_arrow_down