کتاب | علوم انسانی | تاریخ | تاریخ جهان | چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان 9: واترگیت
چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان 9: واترگیت شابک: 9786220404408 160 صفحه 450 گرم قطع: وزيری نوع جلد: گالينگور تیراژ: 1100 اندازهایی تاریخ معاصر جهان واترگیت الکساندر کرودن فاطمه شاداب علوم انسانی تاریخ تاریخ جهان

807,500 ریال 950,000 ریال

ناشر: ققنوس

چاپ یکم

کتاب «واترگیت» ویراستۀ الکساندر کرودن
کتابی دربارۀ یکی از رسوایی‌های بزرگ تاریخ امریکا. کتاب «واترگیت»، از مجموعه کتاب‌های «چشم‌اندازهایی از تاریخ معاصر جهان»، مجموعه مطالبی دربارۀ چندوچون رسوایی «واترگیت» است؛ رسوایی‌ای که شهرتش از مرزهای امریکا فراتر رفته و در تمام جهان بر سر زبان‌ها افتاده و به نام رسوایی واترگیت وارد دایرۀ لغات سیاسی شده است.
رسوایی واترگیت چنان مشهور است که دستمایۀ اقتباس سینمایی هم قرار گرفته و آلن جی پاکولا فیلم معروف «همۀ مردان رییس‌جمهور»، با بازی رابرت ردفورد و داستین هافمن، را دربارۀ آن ساخته است. این فیلم برندۀ چهار جایزۀ اسکار شده است.
در کتاب «واترگیت» ماجرای رسوایی واترگیت و وجوه گوناگون آن از دیدگاه‌های مختلف روایت شده و مورد بررسی قرار گرفته است.
مجموعه کتاب‌های «چشم‌اندازهایی از تاریخ معاصر جهان»، با عنوان اصلی Perspectives on Modern World History، مجموعه‌ای است که در آن از دیدگاه‌های مختلف به رویدادهای مهم و سرنوشت‌ساز تاریخ معاصر جهان پرداخته شده است. در هر جلد از کتاب‌های این مجموعه، با استفاده از منابع دست اول و دوم، اطلاعات زمینه‌ای، مباحث پیرامونی و روایت‌های اول‌شخص افراد، رویدادی مهم در تاریخ معاصر جهان مرور می‌شود و مورد بررسی قرار می‌گیرد.
کتاب «واترگیت» و دیگر کتاب‌های مجموعۀ «چشم‌اندازهایی از تاریخ معاصر جهان»، چنانکه در پیشگفتار این مجموعه توضیح داده شده، «برای طیف وسیعی از خوانندگان طراحی شده است، افرادی که می‌خواهند نه‌تنها دربارۀ تاریخ بلکه دربارۀ رویدادهای جاری، سیاست، حکومت، روابط بین‌المللی، و جامعه‌شناسی بیشتر بدانند – دانش‌آموزان و دانشجویانی که برای انجام دادن تکالیف یا در مورد بحث‌های کلاسی تحقیق می‌کنند، معلمان و کادر آموزشی که به دنبال مطالب تکمیلی‌اند، و آن‌هایی که می‌خواهند تاریخ را بهتر بفهمند.»
هر جلد از کتاب‌های این مجموعه به‌نحوی تدوین شده‌ که رویدادی پیچیده را توضیح دهد، جرقۀ بحث دربارۀ آن رویداد را بزند و نوری بتاباند بر دیدگاه بشری‌ای که پسِ پشتِ مهمترین رویدادهای جهان در دهه‌های اخیر وجود دارد.
متن اصلی کتاب «واترگیت» اولین بار در سال 2012 منتشر شده است. ویراستار این کتاب الکساندر کرودن است.

مروری بر کتاب «واترگیت»
آنچه در تاریخ معاصر امریکا و جهان به «رسوایی واترگیت» معروف است و در کتاب «واترگیت» به آن پرداخته شده است، وقایعی را شامل می‌شود که در دهۀ 70 میلادی در هتلی به نام «واترگیت» روی دادند و منجر به استعفای ریچارد نیکسون، رییس‌جمهور وقت امریکا، شدند. ماجرای واترگیت را روزنامۀ «واشینگتن پست» توسط دو تن از روزنامه‌نگارانش، به نام‌های باب وودوارد و کارل برنستین، علنی و رسانه‌ای کرد و افکار عمومی را در جریان اقدام غیرقانونی‌ای که در هتل واترگیت انجام شده بود، گذاشت.
در کتاب «واترگیت» آنچه در واترگیت روی داد و تبعات و وجوه گوناگون این ماجرا و زمینۀ تاریخی آن و چگونگی پرده برداشتن از این رسوایی و نیز بحث‌هایی که پیرامون آن در گرفته است روایت و دیدگاه‌های مختلف در این باره ارائه شده است. بخشی از کتاب «واترگیت» هم به انعکاس روایت‌های شخصی دربارۀ واترگیت اختصاص دارد.
کتاب «واترگیت» از مقدمه، سه بخش با عنوان‌های «زمینۀ تاریخی ماجرای واترگیت»، «مباحث پیرامونی ماجرای واترگیت» و «روایت‌های شخصی» و گاهشمار ماجرای واترگیت تشکیل شده است.
در بخشی از کتاب «واترگیت» می‌خوانید: «واترگیت داستان قهرمانان خطاکار و تبهکاران جذاب است. آن‌ها طبق برنامه، بر اساس شرایط موجود و برحسب تصادف گرد هم آمدند تا یکی از مهم‌ترین حوادث تاریخ آمریکا را رقم بزنند، حوادثی که باعث شدند رئیس‌جمهور آمریکا از مقامش استعفا دهد، امری که تا این زمان سابقه نداشت. بازیگران پیدا و پنهان متعددی در این نمایش نقش داشتند.
به گفتۀ بسیاری از تحلیلگران، اگر واترگیت فقط به ورود غیرقانونی به دفاتر حزب دموکرات در ژوئن 1972 محدود می‌شد، امروزه کسی آن را به یاد نمی‌آورد. اگر کمیتۀ انتخاب مجدد رئیس‌جمهور متعلق به حزب جمهوری‌خواه بلافاصله ارتباطش را با ورود غیرقانونی برخی از عوامل متعصب تأیید و از این بابت عذرخواهی می‌کرد، رسوایی سیاسی گذرایی که رخ می‌داد به‌تدریج به فراموشی سپرده می‌شد. اما در عوض اصرار بر پنهانکاری سبب شد تا رهبری آمریکا در گرداب فریبکاری گرفتار شود و در نتیجه ثبات و آیندۀ کشور به خطر بیفتد.»

دربارۀ ترجمۀ فارسی کتاب «واترگیت»
کتاب «واترگیت» با ترجمۀ فاطمه شاداب در انتشارات ققنوس منتشر شده است.
فاطمه شاداب، متولد 1346، مترجم ایرانی است. از ترجمه‌های او می‌توان به کتاب‌های «فروپاشی اتحاد شوروی»، «جنگ خلیج فارس»، «جنبش دانشجویی دهۀ 1960»، «مودراها: یوگا با انگشتان»، «سقوط وال‌استریت» و «درمان طبیعی افسردگی» اشاره کرد.

ادامه keyboard_arrow_down

از همین نویسنده