کتاب | علوم انسانی | فلسفه | غرب | فریدریش نیچه
فریدریش نیچه شابک: 9786220605584 828 صفحه 1550 گرم قطع: وزيری نوع جلد: گالينگور تیراژ: 1000 فریدریش نیچه جولیان یانگ محمد دهقانی علوم انسانی فلسفه غرب

6,240,000 ریال 7,800,000 ریال

ناشر: نشر نی

چاپ یکم

کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» نوشتۀ جولیان یانگ
نیچه و اندیشه‌ها و آثار او در متن زندگی و زمانه‌اش. کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی»، با عنوان اصلی Friedrich Nietzsche: A Philosophical Biography، کتابی‌ست که زندگی فریدریش ویلهلم نیچه، فیلسوف شهیر آلمانی قرن نوزدهم میلادی، را در تلاقی با جامعه و دورانی که او در آن می‌زیست ترسیم می‌کند و نیز به معرفی و شرح آثار و افکار او می‌پردازد.
جولیان یانگ در کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» امکانی فراهم می‌آورد که آثار و افکار نیچۀ فیلسوف را در متن زندگی و تجربه‌های شخصی او و زندگی و تجربه‌های شخصی نیچه را در متن آثارش بجوییم و پیوند میان این‌ها را دریابیم.
کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» راهنمایی خواندنی و کارآمد برای علاقه‌مندان به فلسفه، خصوصاً علاقه‌مندان به فلسفۀ نیچه و فلسفۀ آلمانی قرون هجده و نوزده میلادی، است.
متن اصلی کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» اولین بار در سال 2010 منتشر شده است.

مروری بر کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی»
فریدریش نیچه یکی از مهمترین فلاسفۀ نیمۀ دوم قرن نوزدهم میلادی بود؛ فیلسوفی ستیهنده و نامتعارف و ساختارشکن که تأثیری چشمگیر بر فلسفۀ قرن بیستم گذاشت. کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» کتابی‌ست که ما را هم با زندگی این فیلسوف بزرگ آشنا می‌کند و هم دریچه‌ای به روی آثار و افکار و مفاهیم کلیدی اندیشۀ او می‌گشاید.
جولیان یانگ در فصل‌هایی از کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» به زندگی نیچه و در فصل‌هایی دیگر از این کتاب به آثار و اندیشه‌های او می‌پردازد و در مجموع چشم‌اندازی به‌دست می‌دهد که نمایانگر نوع و جنسِ پیوند و رابطه‌ای است که میان زندگی نیچه و آثار و اندیشه‌های او وجود دارد.
کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» به ما می‌گوید که نیچه از کدام اشخاص برجستۀ عالَم فلسفه و هنر تأثیر گرفت، جامعه‌ای که در آن زیست و رویدادهای زمانه‌اش چه تأثیری بر او گذاشتند و آثار و افکار او در چه زمینه و زمانه‌ای و تحت تأثیر معاشرت و آشنایی با چه کسانی شکل گرفت و پرورده شد.
در کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» هم سخن از تأثیر عشق نافرجام نیچه به لو سالومه بر شخصیت اوست و هم سخن از تأثیر ریشارد واگنرِ موسیقیدان و شوپنهاورِ فیلسوف بر اندیشه‌هایش.
نویسنده همچنین در کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» زندگی و اندیشه‌های نیچه را در متن دورانی بررسی می‌کند که با رویدادهایی چون ظهور داروینیسم، جنبش‌های «جوانان»، میلیتاریسم پروسی و یهودستیزی مقارن بود.
کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» از سه بخش، به نام‌های «جوانی»، «استاد ناراضی» و «آواره»، بیست‌وهشت فصل و یک سال‌شمار تشکیل شده است.
فصل‌های بیست‌وهشت‌گانۀ کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» عبارتند از: «دا کاپو»، «پفورتا»، «بُن»، «لایپزیگ»، «شوپنهاور»، «بازل»، «ریشارد واگنر و زایشِ زایش تراژدی»، «جنگ و پس از آن»، «فیلولوژی تنگ‌نظر»، «تأملات نابهنگام»، «اِمِه – وو برامس؟»، «آف ویدرزِهِن بایرویت»، «سورنتو»، «انسانی، زیاده انسانی»، «آواره و سایه‌اش»، «سپیده‌دمان»، «حکمت شادان»، «ماجرای سالومه»، «زرتشت»، «نیچه در حلقۀ زنان»، «فراسوی نیک و بد»، «غبارروبی»، «تبارشناسی اخلاق»، «1888»، «فاجعه»، «ظهور و سقوط خواست قدرت»، «پایان» و «جنون نیچه».

دربارۀ جولیان یانگ، نویسندۀ کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی»
جولیان یانگ (Julian Young)، متولد 1943، استاد دانشگاه و فیلسوف امریکایی است. شهرت او بابت تخصص در فلسفۀ پساکانتی است. یانگ متخصص فلسفۀ قاره‌ای، فلسفۀ هنر، فلسفۀ محیطی و فلسفۀ دین است.
آثار یانگ اغلب دربارۀ فلسفۀ آلمانی قرن نوزدهم و بیستم میلادی است. او همکاری با نشریاتی چون «گاردین» و «نیویورک تایمز» را نیز در کارنامۀ کاری خود دارد.
از آثار جولیان یانگ می‌توان به کتاب‌‌های «فلسفه‌ی هنر نیچه»، «فلسفۀ قاره‌ای و معنای زندگی» و «شوپنهاور» اشاره کرد.

دربارۀ ترجمۀ فارسی کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی»
کتاب «فریدریش نیچه: زندگی‌نامه‌ای فلسفی» با ترجمه و مقدمۀ محمد دهقانی در نشر نی منتشر شده است.
محمد دهقانی، متولد 1344 در اراک، مؤلف، مترجم، منتقد ادبی، استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار ایرانی است. دهقانی دارای لیسانس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه شهید چمران اهواز، فوق‌لیسانس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی مشهد و دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است. او پایان‌نامۀ دکترای خود را دربارۀ تاریخ نقد ادبی در ایران و به‌راهنمایی دکتر عبدالحسین زرین‌کوب به نگارش درآورد.
دهقانی عضو سابق هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران و یک سال تحصیلی هم استاد مدعو در دانشگاه پکن بوده است.
دهقانی همچنین همکاری با نشریاتی چون «نگاه نو» و «فصلنامۀ نقد کتاب ادبیات» را در کارنامۀ کاری خود دارد. او دیپلم افتخار انجمن ادبی پارناسوس یونان را، برای ترجمۀ آثار نیکوس کازانتزاکیس، و نیز جایزۀ بهترین نقد کتاب در حوزۀ تاریخ و جغرافیا را از خانۀ کتاب ایران گرفته است.
از آثار تألیفی محمد دهقانی می‌توان به کتاب‌های «ترجمۀ تفسیر طبری»، «شاهنامۀ فردوسی»، «ابن سینا» و «محمد بن زکریای رازی» از مجموعۀ «تاریخ و ادبیات ایران»، «حدیث خداوندی و بندگی: تحلیل تاریخ بیهقی از دیدگاه ادبی، اجتماعی و روان‌شناختی» و «یادداشت‌های پکن» و از ترجمه‌های او می‌توان به کتاب‌های «به‌سوی آزادی»، «تاریخ‌نگاری فارسی: سامانیان، غزنویان، سلجوقیان»، «تاریخ اجتماعی ایران در عصر آل بویه»، «گدا» و «چین و ژاپن» اشاره کرد.

ادامه keyboard_arrow_down

از همین نویسنده