کتاب | علوم انسانی | ادبیات | ادبیات انگلیس | خون خراب 2 جلدی
خون خراب 2 جلدی شابک: 9786001827198 1254 صفحه 1095 گرم قطع: رقعی نوع جلد: شوميز تیراژ: 1000 خراب جلدی جی. کی. رولینگ ویدا اسلامیه علوم انسانی ادبیات ادبیات انگلیس

2,520,000 ریال 3,600,000 ریال

ناشر: کتابسرای تندیس

چاپ یکم

کتاب «خونِ خراب» اثر جی. کی. رولینگ
اثری از خالق هری پاتر. جی. کی. رولینگ را بیشتر با کتابهای هری پاتر می‌شناسند. رولینگ اما آثاری دیگر هم با نام مستعار چاپ کرده که کتاب «خونِ خراب» از جملۀ آن‌هاست. کتاب «خونِ خراب»، با عنوان اصلی Troubled Blood، رمانی‌ست معمایی – جنایی و مهیج که رولینگ آن را با نام مستعار رابرت گالبریت منتشر کرده است.
کتاب «خون خراب» پنجمین کتاب از سری کتابهای جنایی - معمایی‌ای است که رولینگ آن‌ها را با محوریت کارآگاهی به نام کورمورن استرایک نوشته است.
متن اصلی کتاب «خونِ خراب» اولین بار در سال 2020 منتشر شده است. این رمان در سال 2022 برای قسمتی از یک سریال تلویزیونی دستمایۀ اقتباس قرار گرفته است.

مروری بر کتاب «خونِ خراب»
در کتاب «خونِ خراب» کارآگاه کورمورن استرایک درگیر پرونده‌ای قدیمی، مربوط به دهۀ 70 میلادی، می‌شود. پرونده مربوط به گم شدن یک زن است. ماجرا از این قرار است که استرایک برای دیدار خانواده‌اش به کورنوال سفر می‌کند و در این سفر، زنی به او رجوع می‌کند؛ زنی که مادرش، مارگو بامبورو، در سال 1974 گم شده و حالا دخترش امید دارد که شاید به کمک کارآگاه استرایک بتواند او را پیدا کند.
کتاب «خونِ خراب» شرح پرماجرای جستجوی استرایک و دستیارش، رابین الاکوت، برای گشودن گره معمای گم شدن مارگو بامبورو است؛ معمایی که هرچه استرایک و الاکوت پیش‌تر می‌روند با ابعاد سیاه‌تر و پیچیده‌تری از آن مواجه می‌شوند و درمی‌یابند که با پرونده‌ای شیطانی سروکار دارند که سرنخ‌هایش کارت‌های تاروت و یک قاتل زنجیره‌ای و شاهدهایی نه چندان قابل اعتماد هستند و آن‌ها باید با همین سرنخ‌ها پیش بروند تا راز این پرونده غریب و تاریکی‌های آن را کشف کنند.
در این میان پای داستان فرعیِ عاطفی‌ای نیز در میان است که مربوط است به رابین الاکوت. رابین از یک‌سو با دردسرهای طلاق‌اش درگیر است و با این مسئله که، بی‌آنکه خودش بخواهد، توجه مردها را به خود جلب می‌کند و از سوی دیگر با احساساتش نسبت به استرایک.
در کتاب «خونِ خراب» ارجاعی هم به منظومۀ کلاسیک و مشهور «ملکۀ پریان» ادموند اسپنسر وجود دارد و در اول هر فصل از رمان بخشی از این منظومه آمده است.

درباره جی. کی. رولینگ، نویسنده کتاب «خونِ خراب»
جوآن رولینگ (Joanne Rowling) متخلص به جی. کی. رولینگ (J. K. Rowling)، متولد 1965، داستان‌نویس، نیکوکار و فعال در حوزه اقدامات بشردوستانه، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون و فیلمنامه‌نویس بریتانیایی است. رولینگ تحصیلکرده زبان و ادبیات فرانسه در دانشگاه اکستر انگلستان است. او شهرت خود را مدیون مجموعه کتاب‌های «هری پاتر» است. رولینگ به‌خاطر این مجموعه جوایز بسیاری گرفته که از جملۀ آن‌ها می‌توان به جایزه هانس کریستین اندرسون و جایزه برام استوکر اشاره کرد.
ایده نوشتن داستان «هری پاتر» اولین بار در سال 1990، در حالی که رولینگ منتظر آمدن قطار بود، در ذهن‌اش جرقه خورد اما او سه سال بعد از پدیدار شدن این ایده، پس از جدایی از شوهرش که روزنامه‌نگاری پرتغالی بود، دست به قلم برد و شروع به نوشتن اولین کتاب این مجموعه کرد.
مجموعۀ «هری پاتر» رولینگ را به چنان ثروتی رساند که در سال 2007 او در بین زنان ثروتمند انگلیس رتبۀ سیزدهم را داشت. در همان سال مجلۀ «تایم» رولینگ را، بعد از ولادیمیر پوتین، به‌عنوان دومین شخص تأثیرگذار سال انتخاب کرد.
همچنین در سال 2014 رولینگ، از طرف جایزه ادبیات داستانی زنان، بعد از هارپر لی، مارگارت اتوود و شارلوت برونته، به‌عنوان چهارمین زن از بیست زنِ نویسنده‌ای انتخاب شد که بیشترین تأثیر را بر خوانندگانشان داشتند.
رولینگ با نام مستعار رابرت گالبریت داستان‌هایی جنایی هم نوشته است که کتاب «خون خراب» از جملۀ همین داستان‌هاست. از دیگر آثاری که از رولینگ، با نام مستعار رابرت گالبریت و با محوریت شخصیت کارآگاه کورمورن استرایک، منتشر شده می‌توان به کتاب‌های «آوای فاخته» و «کرم ابریشم» اشاره کرد.
رولینگ، علاوه بر نوشتن، به فعالیت‌های بشردوستانه نیز می‌پردازد و بخشی از زندگی‌اش را وقف این فعالیتها کرده است. او در سال 2005 انجمن خیریۀ «لوموس» را تأسیس کرد که کار آن حمایت از کودکان آسیب‌پذیری بود که از آزار و اذیت جنسی و جسمی رنج می‌بردند یا گرفتار فقر و معلولیت بودند. هدف مؤسسۀ «لوموس» ارتقای سطح سلامت، آموزش و رفاه اجتماعی این کودکان رنج‌کشیده است. این مؤسسه تا سال 2016 حدود سی و پنج هزار کودک را تحت پوشش خود قرار داد. بیشتر این کودکان ساکن شرق اروپا و آفریقا هستند.
رولینگ همچنین ریاست بنگاه خیریۀ «جینجر بِرد» را در کارنامۀ فعالیت‌های نیکوکارانه و بشر‌دوستانۀ خود دارد؛ بنگاهی که قدمت آن به سال 1918 می‌رسد و از خانوارهای تک‌سرپرست حمایت می‌کند.

درباره ترجمۀ فارسی کتاب «خونِ خراب»
کتاب «خونِ خراب» با ترجمه و مقدمۀ ویدا اسلامیه، در دو جلد، در انتشارات کتابسرای تندیس منتشر شده است. ویدا اسلامیه، متولد 1346، مترجم و ویراستار ایرانی است. اسلامیه تحصیلکرده مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه آزاد اسلامی است. او ترجمه را از سال 1370 و با ترجمۀ داستان‌هایی از آگاتا کریستی شروع کرد اما با ترجمۀ مجموعۀ «هری پاتر» بود که به شهرت رسید.
اسلامیه، پیش از شروع ترجمۀ مجموعۀ «هری پاتر»، مدتی به کار ویراستاری مشغول بود و در ترجمۀ اولین کتاب «مجموعۀ هری پاتر»، یعنی «هری پاتر و سنگ جادو»، هم به‌عنوان ویراستار و نه مترجم نقش داشت. اولین کتابی که اسلامیه از مجموعۀ «هری پاتر» ترجمه کرد کتاب «هری پاتر و زندانی آزکابان» بود. او بعد از ترجمۀ این کتاب به ترجمۀ کتاب‌های دیگر مجموعۀ «هری پاتر» و نیز ترجمۀ دیگر آثار جی. کی. رولینگ پرداخت.
از ترجمه‌های ویدا اسلامیه می‌توان به کتاب‌های «سفیدی مرگبار»، «کرم ابریشم»، «رد پای شیطان»، «آوای فاخته» و «قتل در آسمان» اشاره کرد.
اسلامیه همچنین کتاب‌هایی را در حوزه روانشناسی به فارسی ترجمه کرده است.

رتبۀ کتاب «خون خراب» در گودریدز: 4.36 از 5.

ادامه keyboard_arrow_down