کتاب | علوم انسانی | تاریخ | تاریخ جهان | روح ناآرام
روح  ناآرام شابک: 9786002535726 408 صفحه 568 گرم قطع: رقعی نوع جلد: گالينگور تیراژ: 1100 ناآرام آدام هاکس چایلد سودابه قیصری علوم انسانی تاریخ تاریخ جهان

801,000 ریال 890,000 ریال

ناشر: کتاب پارسه

چاپ یکم

روح ناآرام
گزارشی خواندنی درباره روسیه استالینی. آدام هاکس‌چایلد در کتاب «روح ناآرام» با رجوع به حافظه تاریخی مردم روسیه در یکی از مخوف‌ترین دوره‌های تاریخ قرن بیستم کند و کاو کرده است. کتاب ماحصل دیدارهای و گفت‌وگوهای هاکس‌چایلد با آدمهای مختلفی از اقشار گوناگون است که هر یک به نحوی، مستقیم یا غیرمستقیم، با وقایع هولناک دوران سلطه استالین بر روسیه مرتبط بوده‌اند. بازماندگان اردوگاههای کار اجباری، فرزندان مأمورانی که حکم مرگ امضا می‌کرده‌اند و دیگرانی که هرکدام به نحوی با پرسشهایِ اخلاقیِ خطیر، نظیر نجاتِ جان خود به قیمت فروختن دیگری یا فدا کردن جان خود به قیمت نجات دیگری، درگیر بوده‌اند ارکان گزارش تاریخی و تأمل‌برانگیز هاکس‌چایلد درباره روسیه استالینی می‌سازند. هاکس‌چایلد مواد خام این کتاب را در دورانی فراهم کرده که حکومت شوروی تازه سقوط کرده بوده و امکان پرسش و مطالعه آزاد و انتقادی درباره گذشته روسیه و دوران سلطه کمونیسم بر این کشور فراهم بوده است. این کتاب ماحصل نگاه نقادانه به گذشته و تلاش برای شناخت آن بعد از برداشته‌شدن پرده‌ها و موانع و دیوارهایی است که بسیاری از واقعیت‌های دوران کمونیسم را از دیده‌ها پنهان نگه می‌داشتند یا روایت‌هایی تحریف‌شده از آنها به دست می‌دادند.
کتاب شامل پیشگفتار، سالشماری از وقایع مهم تاریخ روسیه و شوروی در قرن بیستم، مقدمه‌ای با عنوان «سکوت بزرگ» و بیست گزارش جُستارگونه است که در پنج بخش با عنوانهای «مسکو (1)»، «سیبری (1)»، «مسکو (2)»، «سیبری (2)» و «سویه تاریک ماه» تنظیم شده‌اند.
«روح ناآرام» با ترجمه سودابه قیصری در بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است.
درباره نویسنده: آدام هاکس‌چایلد (- 1942)، روزنامه‌نگار، تاریخ‌نگار و مدرس امریکایی.

ادامه keyboard_arrow_down