کتاب | علوم انسانی | ادبیات | نمایشنامه و فیلم نامه | هلن و سه نمایشنامه دیگر
هلن و سه نمایشنامه دیگر شابک: 9786001215346 224 صفحه 252 گرم قطع: رقعی نوع جلد: شوميز تیراژ: 3000 نمایشنامه دیگر اوریپید محمد سعیدی علوم انسانی ادبیات نمایشنامه و فیلم نامه

1,120,000 ریال 1,400,000 ریال

ناشر: علمی و فرهنگی

چاپ سوم

هلن و سه نمایشنامه دیگر
کتاب «هلن و سه نمایشنامه دیگر» علاوره بر نمایشنامه «هلن» شامل نمایشنامه‌های درخشانی چون هیپولیت، آسست و ایون است. شاعر بزرگ یونان باستان «اوریپید» در نمایشنامه هلن به خواننده بیان می‌کند هلنی که سالیان سال یونانیان بر سر او با تراوا جنگیدندند هلن واقعی نبوده است! نویسنده در داستان نشان می‌دهد زنی دیگر نام هلن را بر خود گذاشته بوده و هلن واقعی کس دیگری است که، مخفیانه توسط زئوس به مصر برده شده و داخل تراوا نبوده است. نمایشنامه «هیپولیت» هم در باره عشق است اما به نظم. «اوریپید» عشق گناه آلود فدر همسر تزه را به پسر نامشروع همسرش بیان کرده است. در دیگر اثر با نام «آسست» فداکاری به تصویر کشیده شده است، فداکاری «آسست» که همسر آدمت پادشاه فره است. او برای اینکه مرگ همسرش برای مدتی به تعویق افتد خود پیش مرگش می‌شود. در دیگر نمایشنامه که «ایون» نام دارد درباره سرنوشت کودکی سخن می‌گوید که از رابطه آپولون با کرئوز به دنیا آمده است و حالا دنبال، پیداکردن پدر ومادرش است.
لازم به ذکر است خواننده امروزی این اثر افسانه‌ای و اساطیری را بسیار جذاب و تازه می‌پندارد، حتی اگر نمایشنامه‌ها در450 سال پیش از میلاد نوشته شده باشد!«محمد سعیدی» کتاب «هلن و سه نمایشنامه دیگر» را برای علاقه‌مندان به فارسی ترجمه کرده است.
درباره نویسنده: اوریپید ( 406 ـ 480 پیش از میلاد ) شاعر و نمایشنامه نویس یونان باستان
رتبه گودریدز: 4 از 5

ادامه keyboard_arrow_down

از همین مترجم